Weekly News

عوارض و تداخلات «مهارکننده‌های PDE-5»

سردرد، استفراغ، انسداد بینی و احتقان بینی، بعضی از عوارض جانبی شایع است که مانند بسیاری از داروهای دیگر با مهارکننده های PDE-5 دیده می شود. واکنش های آلرژیک ممکن است با استفاده از مهارکننده های PDE-5 رخ دهد و سبب بروز خارش و راش پوستی شوند. مصرف همزمان برخی از داروهای ضد قارچی (مانند ایتراکونازول)، آنتی بیوتیک ها (مانند کلاریترومایسین) و داروهای ضد HIV (مانند ritonavir) باعث افزایش سطح مهار کننده های PDE-5 می شود. بنابراین تنظیم دوز برای بازدارنده PDE-5 ضروری است هنگامیکه بیماران روی این داروها قرار داشته باشند. مهار کننده های PDE-5 ممکن است گاهی اوقات با بعضی از عوارض جانبی جدی همراه باشد که در زیر بحث شده است.

یکی از عوارض جانبی جدی، کاهش شدید فشار خون است و بیماران معمولاً احساس افسردگی، خستگی و تپش قلب دارند که بیشتر در بیماران مبتلا به مصرف نیترات وجود دارد (داروهای تسکین دهنده درد آنژین). مهار کننده های PDE-5 در افراد مبتلا به نیترات عمدتاً منفی است. بیماران مبتلا به نیترات هنوز می توانند مهار کننده های PDE-5 کوتاه مدت (مانند سیلدنافیل) با حداقل 6 ساعت فاصله بین استفاده از نیترات و مصرف خوراکی مهارکننده PDE-5 دریافت کنند. افراد مبتلا به وازودیلاتورهای دیگر (داروهای ضد فشار خون، از جمله مسدود کننده های آلفا که ممکن است برای مشکلات پروستات نیز داده شود)، مهار کننده های PDE-5 را با احتیاط تجویز می کنند. خطر ابتلا به بیماری قلبی در طول فعالیت جنسی در فرد مبتلا به بیماری قلبی وجود دارد. این امر باعث می شود که مهار کننده های PDE-5 در افرادی که در معرض خطر حوادث قلب هستند غیر قابل پیش بینی باشد.

مهار کننده های PDE-5 به ندرت می توانند سبب نعوظ دردناک (پریاپیسم) یا نعوظ طولانی مدت شوند. توجهات پزشکی به پریاپیسم و نعوظ هایی که بیش از 4 ساعت طول می کشد توصیه می شود. تاخیر در دستیابی به کمک پزشکی در این شرایط ممکن است سبب آسیب به بافت آلت تناسلی و حتی از دست دادن قدرت دائمی شود.

اختلالات بینایی، تغییر رنگ بینایی و ناگهانی از دست دادن یا آسیب دیدگی در یک یا هر دو چشم ممکن است به ندرت با استفاده از مهارکننده های PDE-5 همراه باشد. این ممکن است به علت ایجاد یک بیماری به نام NAION (نوروپاتی بینایی عروق کرونر قدامی) باشد. افراد بالای 50 سال، سیگاری ها، افراد مبتلا به دیابت، افرادی که دارای فشار خون نامنظم یا اختلالات تشخیص تاریخی هستند در معرض خطر ابتلا به نوروپاتی بینایی عروق کرونر قلب هستند. همچنین با استفاده از مهارکننده های PDE-5 یک رابطه مشابه نادر با افت شنوایی یا آسیب شنوایی دیده می شود.

صاحب امتیاز و سردبیر: آمنه صفری گیری

نشانی نشریه: تهران، میدان آرژانتین، خیابان احمد قصیر(بخارست)، کوچه پنجم، پلاک ۱۵، طبقه چهارم، واحد ۲۰.  کدپستی: ۱۵۱۳۷۱۸۶۴۶ | صندوق پستی: ۷۹۱۱ - ۱۵۸۷۵
تلفن دفتر مرکزی: ۸۸۴۸۱۰۵۷ - واحد اشتراک: ۸۸۴۸۱۰۵۸