Weekly News

ارتباط دارو‌های سرماخوردگی و افزایش ریسک حمله قلبی

نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد مصرف دارو‌های ضدالتهابی موجب افزایش ریسک حمله قلبی می‌شود.

 

هم دارو‌های ضداحتقان و هم دارو‌های ضدالتهابی (NSAID) که در بسیاری از دارو‌های سرماخوردگی یافت می‌شوند، در فهرست دارو‌های افزایش دهنده فشارخون قرار دارند. یافته‌ها نشان می‌دهد افرادی که NSAID‌ها را در زمان بیماری مصرف می‌کنند سه برابر بیشتر با احتمال ریسک حمله قلبی روبرو هستند.

 

«سوندرا دی پالما»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می‌گوید: «افراد مبتلا به فشارخون بالا کنترل نشده یا بیماری قلبی باید از مصرف دارو‌های خوراکی ضداحتقان اجتناب نمایند. جمعیت عادی یا افرادی که کمتر در معرض ریسک بیماری‌های قلبی عروقی هستند، باید با مشورت پزشک این دارو‌ها را مصرف کنند.»

 

در این مطالعه، محققان حدود ۱۰ هزار نفر مبتلا به عفونت‌های تنفسی را که به خاطر حملات قلبی در بیمارستان بستری شده بودند مورد بررسی قرار دادند.میانگین سنی شرکت کنندگان در زمان حمله قلبی ۷۲ سال بود و بسیاری از آن‌ها دارای فاکتور‌های پرخطر قلبی-عروقی نظیر دیابت و فشارخون بالا بودند.محققان تاکید می‌کنند دارو‌های ضداحتقان بینی نباید بیش از ۷ روز بدون مشورت با پزشک مصرف شوند.

صاحب امتیاز و سردبیر: آمنه صفری گیری

نشانی نشریه: تهران، میدان آرژانتین، خیابان احمد قصیر(بخارست)، کوچه پنجم، پلاک ۱۵، طبقه چهارم، واحد ۲۰.  کدپستی: ۱۵۱۳۷۱۸۶۴۶ | صندوق پستی: ۷۹۱۱ - ۱۵۸۷۵
تلفن دفتر مرکزی: ۸۸۴۸۱۰۵۷ - واحد اشتراک: ۸۸۴۸۱۰۵۸