Weekly News

داروهای منجربه بی‌اختیاری ادراری

در اینجا به متداول ترین داروهایی که باعث بی اختیاری ادرار می شوند، اشاره می کنیم:

 

1. ارتباط داروهای فشار خون بالا با بی اختیاری

 

دارو های فشار خون بالا یا همان آنتاگونیست های آلفا-آدرنرژیک یا مسدود کننده های آلفا، با گشاد کردن عروق خونی باعث کاهش فشار خون می شوند. این دارو ها اغلب برای کمک به مشکلات دفع ادرار در مردان تجویز می شوند. در مردان مبتلا به بزرگی پروستات، هیپرپلازی خوش خیم پروستات یا BPH، مسدود کننده های آلفا منجر به شل شدن ماهیچه های گردن مثانه می شوند و ادرار راحت تر جریان پیدا می کند و علایم BPH بهبود پیدا می کنند.

 

در زنان، مسدود کننده های آلفا مثانه را هم شل می کنند. زنانی که از مسدود کننده های آلفا استفاده می کنند و دچار بی اختیاری ادرار هستند باید از پزشک خود بخواهند که از داروهای جایگزین برای درمان فشارخون آن ها استفاده کند.

 

2. ارتباط دارو های ضد افسردگی و بی اختیاری

 

تعداد کمی از دارو های ضد افسردگی مثل الاویل و توفرانیل به بهبود بی اختیاری ادرار کمک می کنند، اما توجه داشته باشید که بیشتر آن ها علایم این عارضه را بدتر می کنند.

 

داروهای ضد افسردگی انقباض مثانه را با مشکل مواجه می کنند و علایم بی اختیاری ادرار را بدتر می کنند، زیرا با مصرف این دارو ها مثانه نمی تواند به طور کامل تخلیه شود. بعضی از داروهای ضد افسردگی هم آگاهی فرد را نسبت به نیاز به تخلیه ادرار کاهش می دهند.

 

اگر فکر می کنید داروهای ضد افسردگی شما بی اختیاریتان را بدتر کرده اند، با پزشک خود در این باره صحبت کنید تا در صورت لزوم نوع دارو های شما تغییر کند.

 

3. ارتباط دیورتیک ها و بی اختیاری

 

دیورتیک ها معمولا با عنوان دارو های ادرار آور نامیده می شوند و کلیه را وادار می کنند تا با تخلیه آب و نمک اضافی فشار خون را کاهش دهد.

 

اگر دیورتیک مصرف کنید ادرار بیشتری دفع می کنید. یک متخصص ارولوژی می گوید: «این به معنای مراجعه بیشتر به دستشویی و بدتر شدن نشانه های بی اختیاری ادرار است.»

 

این متخصص می گوید: «اگر به دیورتیک نیاز دارید، یعنی برایتان لازم است.» اما برای دوری از مشکلات بی اختیاری ادرار به دستورالعمل های پزشک بیشتر توجه کنید و از روش های درمان بی اختیاری غافل نشوید.

 

انجام تمرینات کگل - Kegel، ورزش تقویت عضلات کف لگن، از جمله ضروریات است. عضلات ضعیف کف لگن اغلب علت نوع بی اختیاری ادراری به نام بی اختیاری استرسی است، که در آن مقدار کمی از ادرار به بیرون نشت می کند، به ویژه هنگام سرفه، عطسه یا خنده.

 

هنگامی که یاد می گیرید چگونه تمرینات Kegel را به درستی انجام دهید، می توانید تقریبا در هر زمانی - حتی هنگام رانندگی یا تماشای تلویزیون یا نشستن پشت میز- آن ها را انجام دهید. روش دقیق انجام این تمرین را از متخصص زنان یا داخلی بپرسید.

 

اگر بی اختیاری شبانه مشکل شماست، می توانید از پزشکتان بپرسید که آیا می توان صبح ها داروی دیورتیک را مصرف کرد؟ به این ترتیب حجم ادرار صبح ها بیشتر خواهد شد و امید بر این است که تا شب به پایان برسد.

 

4. ارتباط قرص های خواب آور و بی اختیاری

 

درصد کمی از مبتلایان به بی اختیاری، دارای مشکل شب ادراری هستند. آمار و اطلاعات برآورد می کند که حدود 10٪ از مبتلایان به بی اختیاری ادرار، دچار شب ادراری می شوند. در چنین حالتی مصرف قرص های خواب آور برای افراد مبتلا به بی اختیاری در شب مشکل ساز می شود. قرص های خواب آور اوضاع را بدتر می کنند، زیرا فردی که مثانه اش پر است از خواب بیدار نمی شود و ممکن است رختخواب خود را خیس کند.

 

برای بهتر شدن این شرایط پزشکان توصیه می کنند از روش هایی مانند کاهش مصرف کافیین بهره بگیرید تا بدون نیاز به دارو به خواب بروید.

 

بنیاد ملی خواب می گوید اگر زمان خواب و بیداری منظمی داشته باشید راحت تر به خواب خواهید رفت. همچنین می توان از روش های آرامش بخشی مانند خواندن کتاب یا گوش دادن به موسیقی آرام بخش بهره گرفت.

 

صحبت درباره مشکل بی اختیاری ادرار

 

در میان گذاشتن مشکل بی اختیاری ادرار با پزشک یا همسر ساده نیست. بیشتر مردم در چنین شرایطی دچار خجالت زدگی می شوند. اما ارتباط باز با پزشک به شما در پیدا کردن علل بی اختیاری کمک می کند، شاید مشکلتان ناشی از مصرف دارو ها باشد و بتوان به راحتی آن را حل کرد.

 

اگر می خواهید به پزشک جدیدی مراجعه کنید و هنوز او را انتخاب نکرده اید، انتخاب پزشک هم جنس، درمیان گذاشتن مشکل را برایتان ساده تر می کند.

 

دانستن سوالاتی که پزشک از شما خواهد پرسید شاید در احساس راحتی و حفظ اعتماد به نفستان موثر باشد. به همین دلیل در زیر به سوالاتی اشاره می کنیم که به احتمال زیاد پزشک در این زمینه خواهد پرسید، از جمله:

 

    چه وقت علایم بی اختیاری ادرارتان شروع شد؟

 

    آیا قبلا علایم بی اختیاری ادرار داشتید؟

 

    چه داروهایی مصرف می کنید و کی هرکدام از آنها را شروع کردید؟

 

    آیا با انجام فعالیت های بدنی، سرفه یا عطسه دچار نشت ادرار می شوید؟

 

 اگر بدانید بی اختیاری ادرار هم مانند فشار خون بالا، آرتریت یا کلسترول بالا، یک بیماری است و نیاز به درمان دارد، راحت تر می توانید در این زمینه با پزشک صحبت کنید. گزینه های درمان برای بی اختیاری ادرار زیاد است.

صاحب امتیاز و سردبیر: آمنه صفری گیری

نشانی نشریه: تهران، میدان آرژانتین، خیابان احمد قصیر(بخارست)، کوچه پنجم، پلاک ۱۵، طبقه چهارم، واحد ۲۰.  کدپستی: ۱۵۱۳۷۱۸۶۴۶ | صندوق پستی: ۷۹۱۱ - ۱۵۸۷۵
تلفن دفتر مرکزی: ۸۸۴۸۱۰۵۷ - واحد اشتراک: ۸۸۴۸۱۰۵۸