Weekly News

موارد تجویز «شربت اخلاط ثلاثه»

شربت اخلاط ثلاثه با نام دیگر "مصفای خون" از داروهای گیاهی است که از ترکیب عصاره گیاه شاه‌تره و عسل تهیه می‌شود. گیاه شاه‌تره ضد قارچ بوده و دارای خواص آنتی‌باکتریال است، علاوه براین کاربرد بسیار گسترده‌ای در طب سنتی نیز دارد. این گیاه از قدرت زیادی در تقویت کبد و دفع سموم برخوردار است و از اینرو می‌تواند برای تصفیه خون، پاکسازی کبد، شفاف شدن پوست و رفع مشکلات پوستی نیز مفید باشد. قدرت صفراآوری و پاک‌کنندگی کبد و دستگاه گوارش با مصرف شاه‌تره و عسل به میزان قابل توجهی افزایش می‌یابد. استفاده از این شربت باعث بالا رفتن سطح مقاومت و سیستم ایمنی بدن می‌شود، که نتیجه آن مقاومت بیشتر بدن در برابر بعضی از بیماری‌ها از جمله سرطان است. با مصرف این داروی گیاهی مشکلات پوستی نظیر اگزما و خارش، جوش و لک، تیرگی پوست بدن و تیرگی اطراف چشم برطرف می‌شود.

از شربت اخلاط ثلاثه به منظور سم زدایی بدن در زمان ترک انواع مواد مخدر نیز استفاده می‌شود. همچنین مصرف این شربت به بهبود وضعیت افراد با غلظت خون بالا، کمک شایانی می‌کند. مصرف این شربت عوارض ناشی از آلودگی هوا بر بدن را کنترل نموده و به درمان بیماری‌های ناشی از آلودگی هوا کمک می‌کند.


میوه آلو بخارا، ریشه و میوه کاسنی، اندام هوایی گل بنفشه، ساقه گیاه عنب الثعلب، پرسیاوشان، شاهتره، شکوفه غافث، عناب، سپستان، آمله مقشر، گل گاوزبان، گل سرخ، ترنجبین و شیرخشت از دیگر مواد سازنده این دارو هستند.


نام‌های تجاری، موارد مصرف، عوارض و تداخل دارویی

 نام‌های تجاری

-

 موارد مصرف

تصفیه خون، کاهش غلظت خون، دفع سموم و رفع مشکلات پوستی، درمان ریفلاکس و ترش کردن معده، تقویت سیستم ایمنی

 عوارض

آسیب کبدی و لرزش در اندام‌ها (در صورت مصرف بیش از اندازه)

 تداخل دارویی

در این خصوص با پزشک مشورت کنید


مقدار و نحوه مصرف

به طور معمول، به منظور تقویت کبد در افراد بالای ۱۲ سال هر ۱۲ ساعت یک قاشق غذاخوری از این شربت مصرف می‌شود. در افراد کمتر از ۱۲ سال میزان مصرف دارو با توجه به سن آن‌ها تعیین می‌شود. مثلا برای افراد بین سنین شش تا ۱۲ سال هر ۱۲ ساعت یک قاشق مرباخوری و برای سنین کمتر هر ۱۲ ساعت ۱ قاشق چایخوری، مصرف می‌شود. بهتر است مقدار داروی توصیه شده را در یک لیوان آب گرم حل و میل کنید. برای رسیدن به نتیجه مطلوب، این شربت را حداقل ۱۴ روز باید مصرف کنید.

 

 


نکات مهم در رابطه با مصرف شربت اخلاط ثلاثه

 • در صورت وجود هر نوع حساسیت دارویی یا آلرژی نسبت به غذاها، رنگ‌ها، نگهدارنده‌ها یا حیوانات، حتما پزشک خود را مطلع کنید.
 • چنانچه با مصرف این دارو دچار واکنش‌های آلرژیک از قبیل خارش پوست قرمز، تورم، زرد شدن رنگ پوست با تب و یا بدون آن، خستگی، تنگی در قفسه سینه یا گلو، مشکل تنفس، اشکال در بلعیدن یا صحبت کردن، خشونت غیر معمول، تورم دهان، صورت، لب‌ها، زبان یا گلو شدید، مصرف دارو را قطع و به پزشک مراجعه کنید.
 • در صورت بارداری و یا شیردهی، پیش از مصرف این شربت حتما با پزشک خود، مشورت کنید.
 • دارو را کاملا مطابق دستور پزشک مصرف کرده و میزان مصرف آن را خودسرانه، افزایش ندهید.
 • در صورت فراموش شدن یک نوبت مصرف دارو به محض به یاد آوردن، باید دارو مصرف شود مگر این‌كه تقریباً زمان مصرف نوبت بعدی فرا رسیده باشد در این صورت مقدار مصرف نوبت بعدی نباید دو برابر شود.
 • فهرست تمام داروهای مصرفی خود را در اختیار پزشک قرار دهید. ممکن است برخی از داروها، اثرگذاری داروهای دیگر را کاهش یا افزایش دهند.
 • توصیه می‌شود یک هفته قبل از حجامت، فصد یا زالو درمانی از این داروی گیاهی استفاده کنید.
 • چنانچه به بیماری دیابت مبتلا هستید، از این شربت استفاده نکنید.
 • اگر به قصد رفع جوش یا سایر ناراحتی‌های پوستی از این دارو استفاده می‌کنید، تا رفع کامل علائم پوستی مصرف دارو را ادامه دهید.
 • توصیه می‌شود این دارو تنها با تجویز پزشک، مصرف گردد.
 • در صورت وجود سابقه صرع و تشنج میزان مصرف دارو باید کاهش یابد.
 • استفاده از این شربت در افراد زیر پنج سال، ممنوع است.

صاحب امتیاز و سردبیر: آمنه صفری گیری

نشانی نشریه: تهران، میدان آرژانتین، خیابان احمد قصیر(بخارست)، کوچه پنجم، پلاک ۱۵، طبقه چهارم، واحد ۲۰.  کدپستی: ۱۵۱۳۷۱۸۶۴۶ | صندوق پستی: ۷۹۱۱ - ۱۵۸۷۵
تلفن دفتر مرکزی: ۸۸۴۸۱۰۵۷ - واحد اشتراک: ۸۸۴۸۱۰۵۸